Żaluzje są bardzo dobrym pomysłem

Bardzo dużą wagę przywiązuje się do wnętrza, szczególnie do wyglądu mebli. Starannie dobiera się meble, kolor, materiał, ustawienie i tym sposobem modyfikuje się wygląd pokoju. Jednocześnie nieco niedocenianym elementem wystroju jest urządzanie okna. Najczęściej ogranicza się go do zasłonięcia w jakiś sposób, jeżeli urządza go kobieta, to wówczas dodaje jeszcze firanki i zasłonki, ale to może być trochę mało, szczególnie jeżeli tworzymy wnętrze funkcjonalne, takie jak biuro, albo pokój do pracy.

zaluzje

Takie okienne zasłony powinny skutecznie pozwaląc na regulację światła jakie dociera do środka. Jest jedna z takich zasłon, a są to żaluzje. Możemy je podnosić i opuszczać, ale także poprzez rolkę regulować kąt ich nachylenia, co pozwala nam wpuszczać różne stopnie światła do pokoju. Możemy nawet niczym w kryminalnych filmach uchylić dwie listewki, aby zajrzeć przez nie, czy nikt nie czai się na nas na parkingu. To oczywiście żart, ale nie da się ukryć, że możliwości są wtedy bardzo duże.

Do tego weźmy pod uwagę, że mamy także różne opcje wyboru żaluzji. Moje ulubione to drewniane, bambusowe. Są to klasyczne elementy pochodzące z Azji, gdzie były stosowane nawet już 2000 lat temu. Nie tylko są one piękne, ale także ekologiczne, co ma znaczenia dla mnie. Staram się żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i segregować odpady. Czuję się wtedy niczym cesarzowa chińskiego kraju. Do tego na parapecie wystarczy postawić bonzai, nie naładować za dużo mebli, zostawić drewnianą podłogę i już mamy azjatycki wystrój w naszym domu. Co prawda nie montuje się u nas mat tatami i po pokojach na ogół nie chodzimy boso, ale nie ma to dużego znaczenia. Wystarczy dobrze osłonić okna i jak widać, zmiana może być na prawdę diametralna. A dla osób które chcą jeszcze bardziej „uazjatycznić” pomieszczenie, mogę polecić zawieszenie na przykład bambusowych rolet, które bardzo interesująco wprowadzą tajemniczy klimat orientu do naszego domu. Jak to się mówi po japoński sayonara i do zobaczenia w kolejnym wpisie.